FIZJOTERAPIA
Terapia indywidualna
- Suche igłowanie
- Terapia manualna wg koncepcji Maitland
- Elektroterapia
- IASTM – Instrument Assisted Soft Tissue – Manipulation
- Kinesiotaping
- Medycyny manualna wg FRSc
Terapia indywidualna jest szczególnym działem fizjoterapii, zajmującym się leczeniem dysfunkcji nerwowo-mięśniowo-szkieletowych.
W oparciu o wnioskowanie kliniczne, stosowane są specjalistyczne strategie postępowania diagnostycznego oraz leczniczego z włączeniem technik manualnych (mobilizacje, manipulacje), a także ćwiczeń terapeutycznych.
Koncepcja Maitland® jest jedną z najskuteczniejszych metod terapii manualnej, spełniającą standardy wg International Federation of Orthopaedic Manipulative Physical Therapists (IFOMPT). Stosowana jest z powodzeniem nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.
Fizjoterapia w Warszawie? Zapraszamy do FizjoHelp – Nowoczesne Centrum Terapii.
Masaż leczniczy
Fizjoterapia – masaż leczniczy – masaż polegający na wykorzystywaniu dotyku w celu wywołania uczucia odprężenia i dobrego samopoczucia.
Stosuje się go dla złagodzenia sztywności, napięcia i bólu mięśni (dla rozluźnienia mięśni za mocno napiętych oraz dla złagodzenia bólu po wysiłku fizycznym), migrenowego i napięciowego bólu głowy oraz bólu lędźwiowo-krzyżowego, dla ogólnego odprężenia i dla przezwyciężenia stresu.
Działanie bezpośrednie masażu leczniczego pozwala dotlenić komórki, rozszerzyć naczynia krwionośne, przyspieszyć przepływ krwi przez mięśnie, poprawić przemianę materii. To wszystko pobudza układ nerwowy i wpływa na pracę narządów wewnętrznych oraz poszczególnych układów, pomaga w eliminowaniu schorzeń.
Masaż leczniczy? Fizjoterapia w Warszawie? Zapraszamy do FizjoHelp – Nowoczesne Centrum Terapii.
Masaż Kobido
Fizjoterapia – masaż KOBIDO. To japoński masaż twarzy, który łączy w sobie efekty lecznicze, estetyczne i relaksacyjne.
Masaż KOBIDO to:
- eliminacja napięć w obrębie twarzy, szyi i dekoltu,
- zniwelowanie oznak zmęczenia,
- działanie antystresowe, wyciszające układ nerwowy,
- pomoc w leczeniu bruksizmu,
- pobudzenie do produkcji kolagenu i elastyny, które zapobiegają tworzeniu się oznak starzenia skóry (działanie odmładzające),
- zmniejszenie opuchlizny twarzy,
- pomoc w napięciowych bólach głowy oraz bezsenności,
- spłycenie zmarszczek, poprawienie owalu twarzy oraz uniesienie policzków,
- ujędrnienie i nadanie skórze zdrowego wyglądu.
Masaż twarzy KOBIDO, spośród wszystkich japońskich metod terapii, zawiera najwięcej złożonych technik manualnych.
KOBIDO wykonuje się na głębokich warstwach tkanki skórnej, powięzi, tkanki podskórnej, mięśniach oraz naczyniach krwionośnych. Praca ta powoduje, że już w trakcie zabiegu dochodzi do pobudzenia unerwienia w obrębie twarzy i zwiększenia przepływu Qi oraz naturalnego liftingu.
W Japonii piękno jest odbiciem zdrowia fizycznego, psychicznego oraz duchowego. Twarz jest najlepszym wskaźnikiem Qi (energii) w ciele człowieka. Piękną i witalną twarz możemy osiągnąć tylko wtedy, kiedy Qi jest w równowadze.
Japońskie techniki masażu twarzy KOBIDO zapewniają widoczne i długotrwałe efekty, które trudno uzyskać stosując inne formy terapii. KOBIDO jest metodą całkowicie naturalną i bezinwazyjną, która w rezultacie odmładza i ujędrnia twarz, dając dodatkowo efekt relaksujący.
KOBIDO wpływa pozytywnie nie tylko na poprawę wyglądu, ale przede wszystkim na dobre samopoczucie i pozbycie się stresu.
Masaż KOBIDO w Warszawie? Fizjoterapia? Zapraszamy do FizjoHelp – Nowoczesne Centrum Terapii.
Terapia Wisceralna
Terapia wisceralna to forma diagnozowania i leczenia narządów wewnętrznych, których dysfunkcje mogą być nierzadko przyczyną wielu zaburzeń narządu ruchu.
Terapią wisceralną można leczyć np. bóle kręgosłupa lędźwiowego, szyjnego, piersiowego. W trakcie terapii pracujemy na strukturach, powięziach, więzadłach, nerwach i naczyniach powiązanych z narządami wewnętrznymi. Nie pracujemy bezpośrednio na danych narządach, a na ich połączeniach między sobą lub otrzewnych, czyli strukturach powięziowych otaczających dany narząd.
Nie tylko struktury kostne są połączone ze sobą stawami. Narządy wewnętrzne również mają połączenia o charakterze stawowym. Są to powierzchnie umożliwiające powstawanie wzajemnych ruchów ślizgania się.
W przeciwieństwie do większości połączeń stawowych, narządy wewnętrzne nie są wprawiane w ruch za pomocą sił mięśniowych, w taki sposób jak np. w stawie kolanowym.
Impulsem ruchowym dla narządów wewnętrznych jest ruch oddechowy wyjątkowego narządu, jakim jest przepona.
Unieruchomienie lub wzmożone napięcie tkanek miękkich ogranicza miejscowy przepływ krwi, co może prowadzić do ograniczenia ruchomości sąsiednich tkanek. Objaw ten wyczuwalny jest palpacyjnie przez terapeutę jako zmiany strukturalne, np. gęstości tkanek i zmiany biomechaniczne, np. zaburzenia ich przesuwalności.
Za pomocą terapii wisceralnej możemy leczyć nie tylko dysfunkcje związane z narządami wewnętrznymi, ale również problemy narządu ruchu np. ból szyi czy kolan.
Praca wisceralna często rozwiązuje problemy fizjoterapeutyczne, które słabo reagują na leczenie w miejscu występowania objawów.
Terapia wisceralna? Fizjoterapia w Warszawie? Zapraszamy do FizjoHelp – Nowoczesne Centrum Terapii.
KinesiotapinG
Fizjoterapia – kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne, kinesiology taping, taping medyczny) to metoda terapeutyczna, która polega na oklejaniu wybranych części ciała specjalnymi elastycznymi plastrami. Zostały one opracowane na początku lat 70. XX w., przez japońskiego doktora Kenzo Kase, a największą popularność zyskały w latach 90.
Plastry stworzone są z bawełny i kleju akrylowego. Mają grubość i ciężar zbliżony do skóry i podobnie jak ona są dość rozciągliwe. Ponadto przepuszczają powietrze i są wodoodporne. Plastry można nosić od kilu dni do kilku tygodni lub do momentu odklejenia się.
Naklejona taśma delikatnie unosi skórę i zwiększa w ten sposób przestrzeń, między nią a mięśniami – właśnie ten efekt jest kluczowy dla działania kinestiotapingu. Poprawia się tym samym krążenie oraz odprowadzanie limfy, co przyspiesza regenerację. Odpowiednie naklejenie plastra, poprzez redukcję napięcia na receptory skórne, ma również wpływ na odczuwanie bólu, który jest jest jednym ze wskazań do kinesiotapingu.
Dodatkowo, plastry działają rozluźniająco na naciągnięte i nadwyrężone mięśnie, odciążają je, normalizują ich napięcie, gdyż przejmują częściowo ich funkcję lub wspomagają ich pracę.